wz
Kabát ? Fenomén aneb jak přeměnit stadion v hospodu (díl 1.)

Novinky doma

Pokusná novinka #1

Celý článek...

Partneři

Fan web Wanastowi Vjecy & Lucie

Webové newsky

Vážení,

Z organizačních, technických a v neposlední řadě i časových důvodů jsem se rozhodl sloučit všechny své webové projekty pod jedinou adresu. Tou se stala adresa mého osobního webu www.rocker-tialk.chytrak.cz. Z tohoto důvodu již nebude zdejší web aktualizován, leda že by měl někdo zájem na spolupráci při jeho udržování. Proto Vás prosím: navštěvujte mě na nové adrese i nadále.

Děkuji všem za dlouhodobou přízeň, kterou jsem byl z Vaší strany poctěn více než čtyři roky.

Díky

Vladimír Kotýnek ml. alias Rocker-Tialk

! www.rocker-tialk.chytrak.cz !

 

Starý mrtvý web Rock Fans se změnil na rockový web zine!

 

Celý článek...
 
Kabát ? Fenomén aneb jak přeměnit stadion v hospodu (díl 1.)
Napsal uživatel Vladimír Kotýnek   
Neděle, 02 Září 2007 00:00

Prolog

Dost možná si právě říkáte, že jsem dalším fanouškem Kabátů, který se rozhodl napsat pár ?blábolů? o své nejoblíbenější kapele. Pravděpodobně je to pravda, jelikož Kabát se v mém osobním žebříčku kapel již několik let drží v jakési pomyslné top desítce, jednou výš, jindy zase níž. Já bych však rád těch svých pár ?blábolů? napsal trochu jinak. Znamenalo by to hlavně sepsat stručnou historii kapely z mého pohledu jako z pohledu fanouška a poté se věnovat retro recenzím na jednotlivá alba. Možná si právě říkáte, že jsem se zbláznil, že na to nemám ? první tvrzení nevylučuji, pravdivost druhého si můžete ověřit v následujících řádcích.

kabát0

Nenáviděný fenomén

Kabát, při vyslovení tohoto slova se mnoha lidem rapidně zvýší tlak, někteří začnou propadat emocím a rozplývat se nad fantastickou hudbou, jakou tato kapela bezesporu produkuje, jiní začnou rudnout a zuřit, nadávat a proklínat ty ?vožraly z hospody?, jejichž hudba je naprosto otřesná, primitivní a urážející, avšak velice chytlavá, jim se však samozřejmě stejně nelíbí. Tito lidé mají zajisté také pravdu. Oba tábory oněch lidí, fanoušků i odpůrců, kabátníků a antikabátovců, dosahují přibližně stejně monstrózního rozměru, ten se mění ve prospěch jednoho či druhého podle aktuální oblíbenosti a aktuálních úspěchů kapely.

Proč se právě Kabát stal tak oblíbenou kapelou? Odpověď na tuto otázku není příliš jednoznačná. Kabát začal na počátku devadesátých let produkovat jednodušší přímočarou hudbu s texty, které se věnují všeobecným problémům každého jednotlivce naší společnosti, od zemědělce k politikovi. Hudbu s texty nejdříve přisprostlými a rebelskými, později propracovanými, k zamyšlení nutícími. Hudbu s texty zpěvnými, hudbu lehce zapamatovatelnou, hudbu mnohdy komickou. Právě humor, svérázný ?kabátovský? humor výrazně přispěl k všeobecné oblibě této zábavové kapely z Teplic. Zábavové kapely, která se sázkou na jedinou kartu stala kapelou stadiónovou. Ano, právě nápad uspořádat turné na stadionech dostal Kabáty tam, kde jsou dnes. Můžeme jen spekulovat, co by, kdyby, ale proč bychom to dělali? Kabát je tím, čím je a za co jej považují fanoušci ? kapelou, která produkuje stále ještě kvalitní hudbu. Kabát podniká největší experimenty na české rockové a popové scéně, experimenty s efekty, technikou, s celkovou show. Jednoduše neláká další posluchače a neverbuje nové fanoušky jen svou muzikou, ale i show, jakou dokáže udělat. Právě proto je možná tolik lidí zbožňuje a právě proto je možná tolik lidí nenávidí. Je to ona skutečnost, že hudba Kabátu je jednoduchá a že se nespoléhají jen na ni a hlavně že hrají hudbu, jakou lidé žádají. Hudbu, která u tolika lidí probouzí mnoho emocí, ať už kladných nebo záporných.

kabát1

Módní záležitost

V poslední době začínám mít dojem, a to hlavně díky návštěvě posledního turné skupiny, že Kabáty poslouchá čím dál tím více lidí jen proto, že je poslouchají ostatní, tudíž jen proto, že je to teď v módě. Kdo je jen trochu bigbítověji založený, avšak řídí se aktuálními všeobecnými trendy, ten Kabáty poslouchá. O Kabátech je slyšet, hrají hudbu atypickou oproti hudbě, kterou můžeme slyšet v rádiích, která ?hrají hity?. Možná je to ale dáno dobou. Křivák, džíska, kožené kalhoty nebo odrbané rifle už holt nejsou v módě, stejně tak jako rockerská mánička na hlavě.

Často si říkám: ?Až Kabáty přestanou hrát v rádiích, určitě taky přestanou taková kvanta lidí chodit na jejich koncerty, kupovat si jejich desky, zbožňovat tuto hudbu a kapelu a také je nenávidět. Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Jen mě napadá, co pak bude dělat Kabát? Bude se snažit napodobovat neúspěšné popové interprety, kterým není nakloněna přízeň veřejnosti, a začnou hrát absolutní brak? Nebo se stáhnou do klubů a začnou si užívat svého rockerského stáří s hrstkou věrných, jak to dnes dělají mnohé rockové kapely, které přežily sametový převrat? Tohle si odhadnout netroufám nejsem zas takovým znalcem této už téměř lidové skupiny.

kabát2

V jednom sklepě Kabáti, o kus dál zase Kamil Střihavka

Kabát byl jako thrash/speed metalová kapela založen v druhé polovině minulého století, někdy na začátku let osmdesátých. Z původní sestavy dodnes přetrvaly pouze Milan Špalek (basa, zpěv, vokály), Tomáš Krulich (kytara, vokály) a dalo by se říci, že i Radek ?Hurvajs? Hurčík (bicí, vokály), který v kapele účinkoval i v dobách před příchodem Pepé Vojtka. V tomto období hrál Kabát v blízkém okolí Teplic. Zkoušeli tehdy ve sklepech, ostatně jako každá začínající kapela tehdejší doby, jakou byl například Motörband Kamila Střihavky. Roku 1988 do kapely přichází Pepa Vojtek, který se na vojně od kamaráda Tomaše Krulicha dozvěděl o existenci skupiny, která si říká Kabát.

kabát3

Revoluce ve státu i v Kabátu

Revoluce v roce osmdesátém devátém umožnila volný import zahraniční hudby. Důvodem, proč Kabát hrál dříve thrash/speedový metal byl fakt, že se chtěl podobat zahraničním kapelám té doby. Nyní, když se bariéry prolomily, však nebylo jediného důvodu proč napodobovat zahraničí. Kabáty tak jejich hudba postupně přestával bavit.

Dalším zlomovým okamžikem v existenci kapely bylo natočení písně Má jí motorovou pro sampler Ultrametal. V této době vzniklo také jediné dochované demo kapely se svérázným názvem Orgasmus. Tenkrát kapela ještě Thrash/speed metal provozovala. Roku 1991 vydává kapely svůj debut, jehož obal byl focen v ?prasečáku?. Ano, mluvím o desce Má jí motorovou. O této svérázné první desce budu psát podrobněji až v dalším díle. Podle některých rozhovorů z té doby i ze současnosti mohu soudit, že Kabát byl před rozpadem, avšak lehká změna směru, znatelná i na této desce, pomohla nejen jejich popularitě, ale i stmelení kapely. Důležitou skutečností v existenci kapely bylo i podepsání smlouvy s vydavatelstvím Monitor-EMI.

O rok později vydává Kabát první live CD pod názvem Živě. Tato nahrávka byla jednou z prvních profesionálních live desek natočených v Čechách, což se podepsalo hlavně na zvuku desky, ale o tom později. Za zmínku stojí ještě song Onanie, jenž vyšel pouze na této desce. Za nedlouho, v roce 1993 Kabát vydává svou druhou studiovou desku s názvem Děvky ty to znaj. Na této desce je již patrný jistý posun z metalu k rock?n?rollově laděné muzice. Na albu můžeme najít i koncertní mega hit kapely ? Žízeň. Tento hit však byl poprvé publikován na live nahrávce, která vyšla o rok dříve.

kabát4

První velký úspěch

Píše se rok 1994, největší bod zlomu v dosavadní kariéře kluků z Teplic. V tomto roce totiž Kabát představuje svou novinkovou desku Colorado, jíž se nad veškerá očekávání firmy i samotných autorů prodává téměř sto tisíc kusů. V tuto chvíli se Kabát dostává do povědomí široké veřejnosti. Na desce se také můžeme setkat s první country parodií této kapely. Dále se v roce 1994 Kabátům povede dobýt Lucernu. A aby toho nebylo málo, obdržela kapela dvě nominace na cenu Gramy 1993.

V následujícím roce kapela vydává již pátou řadovku Země plná trpaslíků. Tato deska obsahuje i mou nejoblíbenější píseň od Kabátů ? Láďa. O rok později vychází také singl Mistři světa, kde si zazpívali spolu s Kabátem naši hokejový reprezentanti.

Na stole se objevuje kalendář pro rok 1997 a Kabátům vychází další z řady úspěšných desek, tato nese název Čert na koze jel. O dva roky později vydávají Kabáti další úspěšný počin jménem MegaHu, ten dostal jméno po jistém starém bezdomovci z Košťan u Teplic.

S novým miléniem nové úspěchy

Roku 2000 vydává Kabát album, které svou reklamní kampaní pohoršuje lidi, album které boduje ve všech hitparádách a které Kabát posouvá zase o kus dál. Ano, mluvím o Go satane go. Turné k desce Go satane go/Gambrinus tour 2001 je označováno jako tour roku a skupina je poprvé pokojena se zvukem i pódiem. V tomto roce také Kabát oslavil 10 let od vydání první desky a na podzim vydává best of s názvem Suma sumárum. kabát5První ze dvou CD výběru obsahuje nejúspěšnější písně kapely obohacené upravenou verzí pecky Má jí motorovou a novinkou Pohoda, která se v zápětí stala spolu se svým videoklipem nejúspěšnější písní Kabátu. Na druhém nosiči je záznam pražského koncertu Go satane go tour.

V dalším roce Kabáti vydávají své první DVD Suma sumárum ? Best of. DVD je tvořeno všemi klipy skupiny a doplněno hodinovým záznamem z posledního turné. Vrcholem oslav výročí kapely se stalo tour s pódiem uprostřed stadiónu. Album Suma sumárum se stává pěti platinovým a DVD troj platinovým.

Na podzim roku 2003 si Kabát přichystal další veleúspěšnou řadovku Dole v dole. Ještě v témž roce vyráží skupina na tour, které čítá 13 koncertu doma a 3 na Slovensku. Na jaře následujícího roku vyráží Kabát na další tour, tentokrát po fotbalových stadionech. Tuto koncertní šňůru navštívilo cca 180 000 lidí. Na podzim vychází 2DVD jménem 2003-2004 se záznamem koncertu Dole v dole tour, Kabát opět boduje v anketě Český slavík.

V roce 2005 absolvuje Kabát spolu se skupinami Doga, škWor, Krucipüsk, Support Lesbiens a Nevím šňůru Pink Panther Fest, osm open-air koncertů, které pořádá jejich agentura Pink Panther. Dále už Kabát v tomto roce vystupuje pouze na pár festivalech. Tímto se tepličtí kluci krátce odmlčeli a mezi fanoušky se začíná mluvit o nové desce.

Současní Kabáti

Rok 2006 působí se stává fanoušky Kabátu nekonečným čekáním na novou desku. Skupina vystupuje pouze na dvou koncertech pro vojáky v Kosovu a v podstatě celý rok pracuje na nové desce, která vychází na začátku prosince. Corrida, jak se tato deska jmenuje, je však na internetu ke stažení o několik dní dříve. To však její prodejnost nijak výrazně neovlivnilo. Již v lednu 2007 bylo prodáno 60 000 ks této desky.

kabát6

Na jaře roku 2007 Kabát vyhrává národní kolo soutěže Eurovision Song Contest a postupuje tak do semifinále, které se odehrává v Helsinkách. Kvůli této ?srandě? se však přesouvají dva koncerty turné na podporu nové desky. V Helsinkách však Kabát neuspěl. Pravděpodobně se tak stalo kvůli tomu, že mezi mladé popové komiky se vlasatí pánové z Teplic nehodí. Následné Corrida tour se stalo nejúspěšnějším turné, které Kabát do této doby uspořádal. Šňůra se skládala z třinácti zastávek ve velkých městech České republiky. Na koncert v Hradci Králové přišlo asi 26 000 diváků, což je nový rekord Kabátu.

V létě a na podzim vystoupil Kabát na několika festivalech. V prosinci chystá kapela koncert v Londýně a další v Dublinu. Kabát se také nechal slyšet, že chystané DVD z pražského koncertu Corrida tour v dohledné době nevyjde. Důvodem je prý nespokojenost kapely s kvalitou DVD.

Závěrem?

Toť prozatím vše. Pokračovat chci retro recenzemi na jednotlivá alba, takže první na pořadí je debut Má jí motorovou. Pokud se vám tento můj začátek líbil, jsem velmi potěšen a ještě více, než potěšen jsem překvapen, doufejte tedy, že se k těm retro recenzím dokopu.

Foto: www.kabati.cz, www.kabat-fans.cz, všechna práva vyhrazena!

 
 
DESIGNER JOOMLA TEMPLATESJoomla Templates By JoomlaBear