wz
Kabát ? Má jí motorovou (díl 2.)

Novinky doma

Pokusná novinka #1

Celý článek...

Partneři

Fan web Wanastowi Vjecy & Lucie

Webové newsky

Vážení,

Z organizačních, technických a v neposlední řadě i časových důvodů jsem se rozhodl sloučit všechny své webové projekty pod jedinou adresu. Tou se stala adresa mého osobního webu www.rocker-tialk.chytrak.cz. Z tohoto důvodu již nebude zdejší web aktualizován, leda že by měl někdo zájem na spolupráci při jeho udržování. Proto Vás prosím: navštěvujte mě na nové adrese i nadále.

Děkuji všem za dlouhodobou přízeň, kterou jsem byl z Vaší strany poctěn více než čtyři roky.

Díky

Vladimír Kotýnek ml. alias Rocker-Tialk

! www.rocker-tialk.chytrak.cz !

 

Starý mrtvý web Rock Fans se změnil na rockový web zine!

 

Celý článek...
 
Kabát ? Má jí motorovou (díl 2.)
Napsal uživatel Vladimír Kotýnek   
Úterý, 02 Říjen 2007 00:00

Jen tak na úvod

Jak jsem slíbil v předcházejícím díle mého seriálu o nejpopulárnější české rockové formaci současnosti, hodlám se věnovat zrecenzování všech desek této skupiny. Pro ty, kdo první díl nečetli připomenu, že se jedná o skupinu notoricky známou, skupinu jménem Kabát. Z logických důvodů začnu debutem kapely, deskou s názvem, jenž málem i pohoršuje některé spoluobčany. Myslím, že všichni již tušíte, že budu psát právě o albu Má jí motorovou.

Kabát - Má jí motorovou

Vzhled je také důležitý..

Při prvním pohledu na album je odhaleno mnohé, obal desky nám umožní utvořit si obrázek o filozofii Kabátu v této době. V popředí párek prasat, v pozadí traktor, vedle kapely stojí ?JeZeDačka?. Otočím-li na druhou stranu, co nevidím! Už ty názvy písní! Má jí motorovou! Sex, pervers! Fuck?n?roll! Máš to už za sebou! Orgie! Sex, roky, rock?n?roll! Takové písničky, to je přeci otřesné! Co může intelektuál od takové desky vůbec čekat? Čekat může jen dvě navzájem se vylučující věci. Zdravý rozum intelektuála začne bít na poplach a intelektuál tak CD vypne, zlomí a zahodí. Toto může být první varianta, ta druhá zní takto: Intelektuál zjistí, že je to slušný odvaz, jaký potřebují všichni, a tak si Kabáty bude pouštět dál. Co pak napadne průměrného rockově orientovaného občana? No přece nic jiného, než slova jako úžasné, skvělé, famózní, hodně dobrá muzika, je to dobrý, je to ze života. Asi je vám tedy jasné, pro kterou skupinu lidí byla tato deska určena, především však která skupina lidí chodila v té době na Kabáty.

Tvrdý, jednoduchý a sprostý bigbít

Obal je zhodnocen, stručný úvod máme za sebou, nyní se už konečně začnu věnovat obsahu desky. Jako otvírák byl zvolen song Dr.Bambus, jak jinak, než kritický text Milana Špalka, hudba Oty Váňi, výtečná skladba. Po Doktoru Bambusovi přichází proslov zahajující Orgie. Kritika falešné morálky od Milana, hudbu k písni skládal Tomáš Krulich, což je znát hlavně na rychlosti pecky. Další v pořadí zdecimuje sluchové ústrojí A šel, na textu se mimo Milana podílel i Pepa Vojtek, hudba opět pochází z dílny mistra Tomáše. O čem tato píseň je? No přeci o tom, že člověk se prostě jednou neudrží, ránu dá a pak si jde zase po svých. Takovou ranou pro citlivého snoba může být rebelská Nechte mě bejt, kterou na desce číslo označuje číslo 4. Hudbu i text složil Milan, což není u současného Kabátu zas až tak obvyklé, avšak dříve se nejednalo o žádnou kuriozitu. Již dříve zmiňovaný Fuck?n?roll nese pořadové číslo 5. hudbu složil bubeník Radek Hurčík, text je, světe div se, od J. Vojtkové, proto možná ta méně okatá kritika a spíše bezstarostné fráze člověka žijícího někde na spodních příčkách společenského žebříčku. Album se blíží k polovině a rozjíždí se jeden z hitů Kabátu, který přetrval až do dnešní doby a stal se jedním z největších koncertních hitů ? Máš to už za sebou. Pod písní je podepsána autorská dvojice Hurčík/Špalek, ti dva tehdy možná ani netušili, jaký hit spáchali. Nejedná se o nic složitého, ani rychlého. Text o zhrzené lásce a padlé dívce, zvučný refrén, jednoduchá melodie, snadno zapamatovatelná slova, jinak řečeno ? Typická ?Kabátova?. Přesně na polovinu dělí desku stejnojmenná pecka Má jí motorovou. Milanovou rukou byl napsán jak text, tak i hudba. Píseň vypráví o zoufalém osudu chlápka, který měl ženu neúnavnou, ženu, která nikdy nemá dost, ženu, co ji má motorovou. Tento flák byl později v upravené podobě vydán ještě na bestofce Suma Sumárum pod názvem Má jí motorovou 2001 ccm. Na řadě je Skrblík, monolog toho nejlakomějšího člověka pod sluncem, dokonce možná nejen pod tím naším. Text napsal tradičně Milan, hudbu složil opět Tomáš, toho v následující pecce střídá Ota. Jedná se o Sex, Pervers. Proč dřít od rána do rána, když se můžeme i bavit, k čemu úspěch, když nemáš přátele?! Tak právě tyto otázky vás při jejím poslechu napadnou. Hned po té se rozezní Rebel, práce autorského dua Hurčík/Vojtková. Stejně jako většina skladeb na této desce, i tato věc popisuje život člověka na dně. Následující píseň nazvaná Vasil je o odchodu ruských vojáků z naší země. Nejdřív vítáni, poté klacky vyhnáni. Další čistě Milanovou věcí je Sex, drogy Rock?n?roll. Jednoduše řečeno ? tak by měla vypadat správná show kabátích vystoupení. Desku uzavírá spíše takový vtip jménem Pašík (black death). Hudební kulisu stvořili Milan s Pepou, zatímco text je pouze Pepova práce. Mnozí tvrdí, že se jedná o nejhorší písničku Kabátu a stydí se z ani. Já říkám, že když to jednou nahráli, tak se za to nebudu stydět, je to přece sranda a o tom Kabát je.

Kabát - Má jí motorovou - Zadní strana

Zvuk desky je poměrně nevalné kvality, vezmu-li však v potaz, že deska se nahrávala pouze sedm dnů, pak si myslím, že na tehdejší podmínky to dopadlo velice slušně. Výraz kapely je velmi syrový a drsný, přesně takový, jaký Kabáti v té době chtěli. Pepa tehdy ještě řval do mikrofonu, co mu hlasivky dovolily, což je nyní čertužel prakticky nemožné. Pepa si totiž nemůže dovolit jakoukoli hlasovou indispozici ať už více či méně závažnou, Kabát už totiž není jen záležitostí zábav, ale záležitostí mega koncertů, a Pepé už nezpívá jen s Kabátem, ale účinkuje i v několika muzikálech, jeho hlas ho živí.

Ze syrovosti zvuku, hlavně tedy kytar a zpěvu, lze ještě dobře vyčíst dřívější Thrash/Speedovou orientaci kapely. Chtě nechtě se deska stala upomínkou na dobu, kdy se ještě Kabát řadil mezi prakticky bezvýznamné kapely, jakých bylo v té době všude plno. I přes to však je pro mnohé ortodoxní fanoušky Kabátu Má jí motorovou kultovní deskou, deskou ze všech desek ta nejlepší.

Na závěr

Má jí motorovou znamenala pro Kabát odrazový můstek kdy se z prázdných sálů rázem dostali před davy lidí v narvaných kulturních zařízeních. Budu-li hodnotit objektivně, za zvuk texty a hudbu, přihlédnu-li však i k celkové oblíbenosti desky, dávám 7 bodů z deseti. Co si budeme nalhávat, není to žádný zázrak, ?jen? debut jedné svérázné hospodské kapely z Teplic.

Na úplný závěr

Když se zpětně ohlédnu za touto recenzí, musím uznat, že není nejlepší, spíše naopak. Mnozí mě za mé výroky pošlou třeba na Sibiř, ale mě to nevadí. Doufám, že alespoň Hrstka z těch, kteří tento si díl přečetli, bude ještě chtít číst i pokračování, tedy recenzi na jeden z prvních živáků nahraných v ČR, tedy Kabátí Živě.

 
 
DESIGNER JOOMLA TEMPLATESJoomla Templates By JoomlaBear