wz
Metal, prokletí či spása?

Novinky doma

Pokusná novinka #1

Celý článek...

Partneři

Fan web Wanastowi Vjecy & Lucie

Webové newsky

Vážení,

Z organizačních, technických a v neposlední řadě i časových důvodů jsem se rozhodl sloučit všechny své webové projekty pod jedinou adresu. Tou se stala adresa mého osobního webu www.rocker-tialk.chytrak.cz. Z tohoto důvodu již nebude zdejší web aktualizován, leda že by měl někdo zájem na spolupráci při jeho udržování. Proto Vás prosím: navštěvujte mě na nové adrese i nadále.

Děkuji všem za dlouhodobou přízeň, kterou jsem byl z Vaší strany poctěn více než čtyři roky.

Díky

Vladimír Kotýnek ml. alias Rocker-Tialk

! www.rocker-tialk.chytrak.cz !

 

Starý mrtvý web Rock Fans se změnil na rockový web zine!

 

Celý článek...
 
Metal, prokletí či spása?
Napsal uživatel Vladimír Kotýnek   
Neděle, 21 Květen 2006 00:00

metalMetal, to není jen hudba, to je životní styl. Styl, který neslibuje žádný růžový život, ale i přes to mu zasvěcují svůj život další a další lidé. Už nějaký čas si pokládám otázku: "Prokletí či dar z nebes?!"

Metal, pro laika hrozný nesmyslný rámus, který nemá hlavu ani patu, pro zasvěcence libé tóny a démonické rify kytar provázené silným chorálem. Někomu se zdá metal stylem bez velké budoucnosti a možná tomu tak je. Zlatá éra metalu už dávno skončila a mladé začínají ovládat modernější styly, ale metal se přizpůsobuje. Vznikly nové styly jako nu metal, power metal atp. zpěváci jsou více techničtí a texty už nejsou jen o metalu, pekle, chlastu, jídlu, holkách a motorkách nebo autech, ale jejich obsah se přizpůsobuje aktuální situaci ve společnosti.

Na druhé straně jsou tu kapely, co hrají ten temnější metal, přesněji black metal a death metal. Tyto kapely pokračují v poselství legend z osmdesátých let dvacátého století. Tyto odvětví metalu snesou ovšem jen ty nejsilnější nátury. Je pravdou, že když si zvyknete na tyto styly, tak se na to měkčí jen velmi těžko znovu přeorientujete.

Samostatnou kapitolou metalu je heavy metal. Styl, který dal životní dráhu miliónům lidí na naší planetě. Jedná se o jisté přemostění mezi tvrdší a měkčí částí metalu. Ovšem o přemostění velice populární a stále živé a velice tvárné. Jde asi o nejznámější kapitolu metalu a z tohoto stylu vyšly největší hvězdy jako Iron Maiden či Judas Priest.

Mladé kapely začínají hrát spíše trash, death, blach, nu metal atp. Proč? Je to jednoduší a hlavně moderní. Buď tvrdý styl, aby zaujal metalisty a nebo kombinace s popem, rapem nebo hip hopem, čímž zaujme širší spektrum posluchačů. Jen málo kapel se věnuje klasickému metalu, démonickému, energickému a rebelskému. Avšak všichni mají stejné vzory z řad metalových legend dvacátého století.

Tvrdší styly měly v Česku vždy podporu a to převážně na venkově. Ve městech se poslouchaly spíše měkčí styly, disko, pop atp. V případě metalu tomu není jinak. V současnosti je víc lidí, co nosí na triku nebo na bundě démonické obrázky, loga metalových skupin nebo jiný symbol metalu, v malých městech nebo na vesnici. Měšťáci prakticky podlehli moderním pochybným stylům. Ne všichni ale podlehli. I ve městech najdeme kluby a podniky zasvěcené metalu a tvrdé rockery a metalisty v křivákách a džískách.

Jak jsem psal, metal je momentálně v úpadku, ale ještě žijí legendy a nové se rodí a zakládají své skupiny, o kterých ještě uslyšíme. Lidí, kteří nosí ve svém srdci metalovou víru je stále mnoho a další přibývají. Já osobně věřím, že u nás dají lidé vždy přednost tvrdším stylům před těmi měkčími a tak doufám, že metal nezmizí z povrchu naší planety.

 
 
DESIGNER JOOMLA TEMPLATESJoomla Templates By JoomlaBear